Pasieka Kobyłka

Miody z naszych pasiek

Miód Nawłociowy

Miód nawłociowy: zwany był nektarem życia, jest mało popularną odmianą miodu i przez to też dość trudny do nabycia. Pszczoły wytwarzają go z nektaru kwiatu nawłoci. Barwa: Jasnożółta. Smak: słodki, z wyczuwalną lekko kwaskową nutą. Krystalizuje: dość szybko tworząc apetyczny krem, który można łatwo rozsmarować na pieczywie. Wskazania: Pomaga przy nadmiernym stresie i wyczerpaniu fizycznym organizmu, polecany osobą z nadciśnieniem

Miód Gryczany

 Miód gryczany szczególnie nadaje się do wyrobu miodów pitnych. Duża zawartość kwasów sprawia, że fermentacja napojów przebiega prawidłowo, a silny aromat i swoisty ostry smak czyni napoje miodowe bardziej pikantnymi. W stanie płynnym, kolor ciemnoherbaciany do brunatnego. Po skrystalizowaniu kolor brązowy, konsystencja gruboziarnista, przy czym na powierzchni często pozostaje warstwa rzadkiego miodu. Miód o silnym zapachu kwiatu gryki, smak ostry, lekko piekący, świetnie smakuje z kawą.

Miód Akacjowy

 Miód akacjowy: ze względu na delikatny smak i aromat oraz długo utrzymywany stan patoki jest popularnym środkiem słodzacym do wielu potraw, a zwłaszcza do deserow.  Odznacza się znacznie większą zawartością sacharozy niż wszystkie inne miody nektarowe. Ze wzgledu na delikatny smak jest lubiany przez dzieci.

Miód Rzepakowy

 Miód rzepakowy: wiosenny miód pozyskiwany z plantacji rzepaku ozimego, w stanie płynnym kolor słomkowy. Krystalizuje szybko, w ciągu kilku dni po miodobraniu. Po skrystalizowaniu jest biały lub kremowy, o konsystencji drobnoziarnistej, mazistej. W smaku bardzo słodki. Zapach kwitnącego rzepaku,Miód o największej ilości glukozy,

Miód Wielokwiatowy

 Miód wielokwiatowy: jest otrzymywany z nektaru zbieranego przez pszczoły z roślin uprawnych, łąkowych, leśnych i dziko rosnących. Barwa: różnorodna od jasnokremowej do herbacianej. Smak: najczęściej łagodny, i bardzo słodki. Wskazania: właściwości miodu wielokwiatowego wykorzystuje się przy takich dolegliwościach jak: anemia, zmęczenie, zapalenie gardła, przeziębienie.

Miód Lipowy

 Miód lipowy: aromatyczny i smaczny pozyskiwany z nektaru kwiatu kwitnącej lipy, w stanie płynnym kolor żółty lub zielonkawożółty. Po skrystalizowaniu ma kolor żółtopomarańczowy lub brunatny, konsystencję drobnoziarnistą. Miód o wyraźnym zapachu lipy. Ostry w smaku, z lekką goryczką. Wskazania: uważany jest za najlepszy środek przy przeziębieniu, grypie, chorobach przebiegejących z wysoką temperaturą.

Dlaczego Miód ?

 • We wszystkich kulturach świata, od Egiptu po Daleki Wschód, miód uważany był za lekarstwo ciała i duszy. Idealnie z tym faktem komponuje się życzenie ojca medycyny – Hipokratesa: „by pokarm był lekiem, a lek pokarmem”.

 • Babilończycy balsamowali ciała zmarłych miodem, jako symbolem wiecznej szczęśliwości.

 • Grecy podczas uczt używali miodu na równi z wodą, oliwą czy mlekiem. W końcu miód był eliksirem życia i nektarem bogów.

 • Już uczestnicy starożytnych olimpiad spożywali miód celem wzmocnienia się.

 • Miód przez długie lata był niezastąpionym środkiem wspomagającym gojenie ran.

 • Obecnie miód wzmaga działanie wszystkich naturalnych środków leczniczych przeciwko przeziębieniom.

 • Miód jest jedynym produktem, który się nie psuje. Znajdywano go w grobowcach faraonów, który według badaczy nadal nadawał się do spożycia. Miód może ulec jedynie zakwaszeniu, np. na skutek kontaktu z ludzką śliną lub fermentacji w związku z występującymi w nim drożdżami.

 • Przed wynalezieniem cukru, miód był jedyną dostępną słodką substrancją. Był wykorzystywany do przygotowywania najróżniejszych portaw i napojów.

 • 1 litr miodu waży od 1,38 do 1,45 kg, co oznacza, że jest cięższy od wody o około 40%.

 • Pszczoła musi przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, aby wytworzyć 1kg miodu.

 • 1 kg miodu dostarcza około 3300 kcal, co sprawia, że miód należy do produktów wysokokalorycznych. Dzięki temu, coraz częściej znajduje się w diecie osób wyczerpanych pracą fizyczną i umysłową, oraz sportowców.

 • Przeciętny zasięg lotu pszczół na pożytki wynosi do 3 km, maksymalny zasięg wynosi 10km.

 • Miód reguluje pracę nerek,obniża poziom kwasu nerkowego, zapobiega osadzaniu się piasku moczowego i kamienicy nerkowej.

 • Miody wielokrotnie tańsze pochodzące przeważnie z Chin, Indii lub krajów afrykańskich są sprzedawane w formie płynnej (są przegrzane). Miody takie nie krystalizują, a ich wartość lecznicza jest wątpliwa. Ponad to zawierają pyłki innych roślin niewystępujących w naszej szerokości geograficznej,które mogą oddziaływać alergicznie.

 • Średnie roczne spożycie miodu w Polsce wynosi 270g, w Niemczech 3,2 kg, a w Europie 0,8kg. na głowę mieszkańca.

Kontakt

Jesteśmy firmą rodzinną więc bardzo często przebywamy w pasiecie.

Obecnie sprzedaż prowadzimy z miejsca gdzie nasze pszczoły odpoczywają w zimie,

jak i z miejsc gdzie odpoczywają pszczelarze po sezonie, Prosimy zawsze wcześniej potwierdzić telefonicznie dostepność produktów jak i godzinę odbioru osobistego.

Halina Kowalska 600801687

05-230 Kobyłka ul. Asnyka 20

biuro@pasiekakobylka.pl

Polski
English